თუ უცხოელი ხართ და საქართველოში ცხოვრობთ და მუშაობთ რეგისტრირებული ბიზნესის გარეშე, პირადი საბანკო ანგარიში თქვენი ძირითადი საჭიროებაა. პროცესი უფრო მარტივია, ვიდრე კომპანიისთვის, მაგრამ მაინც სწორი დოკუმენტაციაა საჭირო.
მოთხოვნები და დოკუმენტები
• მოქმედი პასპორტი და მისი ასლი
• ქართული ტელეფონის ნომერი (პოპულარული ვარიანტები: მაგთი და სელფი)
• ბანკის განაცხადის ფორმა
• სახსრების დადასტურება და შემოსავლის წყაროს ახსნა (მაგ., შრომის ხელშეკრულება, ბოლო საბანკო ამონაწერი თქვენი ქვეყნიდან, ან ფრილანს კონტრაქტი)
რას უნდა ელოდოთ
ეწვიეთ ბანკის ფილიალს პირადად განაცხადის შესავსებად და KYC (იცნობდე შენს მომხმარებელს) კითხვარის შესავსებად. ბანკები შეიძლება შერჩევითი იყოს, ამიტომ მზად იყავით გულწრფელად უპასუხოთ კითხვებს თქვენი შემოსავლის წყაროს შესახებ. ანგარიშის გახსნას ჩვეულებრივ 1-3 სამუშაო დღე სჭირდება.
ინდივიდუალური მეწარმეები (იმ) და მცირე ბიზნესები
ინდივიდუალური მეწარმე (იმ), ასევე ცნობილი როგორც ერთპიროვნული მესაკუთრე, პოპულარულია საქართველოს 1%-იანი მცირე ბიზნესის საგადასახადო სტატუსის გამო. მიუხედავად იმისა, რომ ბიზნესად არის რეგისტრირებული, თქვენი კომპანია თქვენზეა მიბმული როგორც ფიზიკურ პირზე.
გჭირდებათ თუ არა ბიზნეს ანგარიში?
ბიზნეს საბანკო ანგარიში კანონით არ არის სავალდებულო იმ-ისთვის - შეგიძლიათ პირადი ანგარიში გამოიყენოთ ბიზნეს შემოსავლისთვის. თუმცა, ცალკე ბიზნეს ანგარიში მკაცრად რეკომენდებულია ფინანსური ჩანაწერების სიცხადისთვის და შემოსავლების სამსახურის აუდიტის შემთხვევაში. თუ ბიზნეს ანგარიშის გახსნა შეუძლებელია, შეინარჩუნეთ ცალკე პირადი ანგარიში მხოლოდ ბიზნეს ტრანზაქციებისთვის.
ქართული საბანკო ანგარიში ასევე ამარტივებს გადასახადების გადახდას ეროვნულ ხაზინაში. ონლაინ ბარათით გადახდა ვარიანტია, მაგრამ ყველა უცხოური ბარათი არ მუშაობს და 2% ტრანზაქციის საკომისიო მოქმედებს. ადგილობრივი საბანკო ანგარიში უფრო საიმედო და ეკონომიურია.