დღგ-ს რეგისტრაცია საქართველოში: ზღვრები, ვალდებულებები და რას უნდა ელოდოთ
დამატებული ღირებულების გადასახადი (დღგ) საქართველოში 18%-ს შეადგენს და ვრცელდება საქონლისა და მომსახურების უმეტესობაზე.
სავალდებულო რეგისტრაციის ზღვარი არის 100,000 ლარი დასაბეგრ მიწოდებებში ნებისმიერი თანმიმდევრული 12-თვიანი პერიოდის განმავლობაში. ამ ზღვრის გადაჭარბების შემთხვევაში ვალდებული ხართ დარეგისტრირდეთ დღგ-ს გადამხდელად.
ასევე შეგიძლიათ ნებაყოფლობით დარეგისტრირდეთ, თუნდაც ზღვარს ქვემოთ იყოთ. ეს შეიძლება მომგებიანი იყოს, თუ თქვენი ბიზნესი მნიშვნელოვან შესყიდვებს ახორციელებს, რომლებიც დღგ-ს მოიცავს.
რეგისტრაციის შემდეგ, თქვენი ვალდებულებები მოიცავს: 18% დღგ-ს დარიცხვას, დღგ-ს ანგარიშ-ფაქტურების გამოწერას rs.ge პორტალის მეშვეობით, ყოველთვიური დღგ-ს დეკლარაციების წარდგენას მომდევნო თვის 15 რიცხვამდე.
ყველაზე გავრცელებული კომპლაიანსის პრობლემები, რომლებსაც ვხვდებით, არის დაგვიანებული დეკლარაციები, რომლებიც ავტომატურ ჯარიმებს იწვევს.
EFS Group ეხმარება ბიზნესებს დღგ-ს რეგისტრაციის ნავიგაციაში, შესაბამისი ინვოისირების პროცესების დაყენებასა და ყოველთვიური დეკლარაციების მართვაში.