მცირე ბიზნესის სტატუსი საქართველოში: ვინ აკმაყოფილებს პირობებს და როგორ უნდა მოითხოვოთ
საქართველო მცირე ბიზნესებისთვის რეგიონში ერთ-ერთ ყველაზე ხელსაყრელ საგადასახადო რეჟიმს გვთავაზობს: მცირე ბიზნესის სტატუსს (მბს). ამ რეჟიმის ფარგლებში, შესაბამისი ბიზნესები იხდიან მხოლოდ 1% გადასახადს მთლიანი შემოსავლიდან სტანდარტული 20% საშემოსავლო გადასახადის ნაცვლად.
მცირე ბიზნესის სტატუსის მისაღებად, თქვენი წლიური მთლიანი შემოსავალი არ უნდა აღემატებოდეს 500,000 ლარს. უნდა იყოთ რეგისტრირებული როგორც ინდივიდუალური მეწარმე (იმ), და თქვენი ბიზნეს საქმიანობა არ უნდა მიეკუთვნებოდეს გამონაკლის კატეგორიებს.
განაცხადის პროცესი ხორციელდება შემოსავლების სამსახურის პორტალის (rs.ge) მეშვეობით. თქვენ წარადგენთ მოთხოვნას მბს-ზე, მიუთითებთ ბიზნესის დეტალებს და შემოსავლების სამსახური განიხილავს თქვენს უფლებამოსილებას.
თუმცა, არსებობს ხშირი შეცდომები, რომლებიც უარყოფას ან სტატუსის უკუქცევით გაუქმებას იწვევს. ყველაზე გავრცელებული არის შემოსავლის ზღვრის გადაჭარბება შემოსავლების სამსახურისთვის შეტყობინების გარეშე.
ჩვენი რეკომენდაცია: განაცხადის წარდგენამდე, მიმართეთ საგადასახადო პროფესიონალს თქვენი სრული სიტუაციის განსახილველად. EFS Group-მა ასობით მეწარმეს დაეხმარა ამ პროცესის წარმატებით გავლაში.